گروه نرم‌افزاری امیدنگار در ادامه تلاشهای خود برای حفظ برتری تخصصی نسبت به همه رقبا، از نسخه جدید این نرم‌افزار با ویرایش  1.26.31 رونمایی نمود.

ویژگیهای اصلی این نسخه از نرم‌افزار که متناسب با جدیدترین نیازهای کاربردی جامعه مهندسی ساختمان در نظر گرفته شده است، به شرح زیر می‌باشد:

 

 توضیح:

 1. برای تولید لیستوفر طبقه‌ای، یک Output Sheet را باز کنید، سپس در منوی Insert، زیر منوی Bar Bending Listofer و سپس Story را انتخاب کنید.  

 2. برای نمایش/عدم نمایش مقادیر اولیه از مدل عددی، از پنچره Details یک نمای تیر و یا یک پلان تیرریزی را با دوبار کلیک باز کنید. در بالای صفحه بر روی شکل  کلیک کنید. 

  3. برای دسترسی به قسمت کنترل سازه در منوی Project، گزینه Check the Structure را انتخاب کنید. و یا برای کنترل موردی المانهای سازه‌ای، در پنجره Details بر روی یک دیتایل دوبار کلیک کنید تا نمایش داده شود، سپس بر روی شکل  کلیک کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت فقط در نسخه پیشرفته (Advanced) نرم‌افزار فعال می‌باشد.  

 4. برای منظور نمودن طول Ld برای طول آرماتورهای تقویتی، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Beam Settings کلیک کنید. سپس صفحه Advanced را انتخاب کنید. در زیر مجموعه Additional Bars گزینه Consider Ld Length for Addbars را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت فقط در نسخه پیشرفته (Advanced) نرم‌افزار فعال می‌باشد.

5. برای تبادل (Interchange) سقفها و تیرها بین دو تراز مختلف ارتفاعی، در پنجره Load Etabs2000 Data،  بعد از کلیک بر روی دکمه Next صفحه Definition of Beam Plan Types باز میشود. در این صفحه بر روی کلید Interchange کلیک کنید. در جعبه‌های کشویی بالای صفحه باز شده دو طبقه‌ای را که میخواهید تبادل تیر و سقف بین آنها انجام شوند را انتخاب کنید تا پلان صبقات در پنجره مربوطه نمایش داده شود. با کلیک  بر روی تیر و یا سقف مورد نظر، آن را به پلان روبرویی منتقل کنید.

  6. برای تعریف حداکثر شیب قائم و افقی برای تیرها، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Floor Settings کلیک کنید. در پایین پنجره باز شده این دو پارامتر قابل تغییر میباشند. 

 7. برای همباد کردن تیر انتهای کنسول بصورت اتوماتیک، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Floor Settings کلیک کنید. در پایین پنجره Floor Settings گزینه Auto Adjust Cantilever Beams را انتخاب کنید.

8. برای انتخاب گام طول میلگردهای تقویتی در تیرها، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Beam Settings کلیک کنید. سپس صفحه Advanced را انتخاب کنید. در زیر مجموعه Additional Bars مقدار روبروی Round Add Bars Length را تغییر دهید.

9. برای خاموتگذاری ستونهای با مقطع دایره‌ای بصورت اسپیرال، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Column Settings کلیک کنید. سپس صفحه Transverse Reinforcement را انتخاب کنید. در زیر مجموعه Circular Column Stirrups Type گزینه Spiral  را انتخاب کنید.

10. برای جابجا کردن موضعی ستونها در پلان تیرریزی ، در پنجره Details بر روی دیتایل پلان تیر ریزی مورد نظر دوبار کلیک کنید تا نمایش داده شود، سپس بر روی شکل  کلیک کنید. در پنجره باز شده بر روی ستون مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس در نوار ابزار کناری بر روی دکمه  کلیک کنید تا پنجره Move باز شود. بعد از وارد کردن عدد مورد نظر برای جابجایی با کلید OK تغییرات را ذخیره کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت فقط در نسخه پیشرفته (Advanced) نرم‌افزار فعال می‌باشد

11. برای استفاده از قابلیت Add-Copy برای ساخت تیر، ستون و دیوار جدید، در پنجره Details بر روی دیتایل مورد نظر یکبار کلیک کنید تا انتخاب شود، سپس در پایین پنجره Details بر روی شکل  کلیک کنید. لازم به ذکر است که این قابلیت فقط در نسخه پیشرفته (Advanced) نرم‌افزار فعال می‌باشد. 

 12. برای تعیین جهت نمایش نمای ستونها، در پنجره Load Etabs2000 Data، بر روی Column Settings کلیک کنید. سپس صفحه Advanced را انتخاب کنید. در زیر مجموعه Extra Settings مقدار روبروی View Face of Elevation Drawing را تغییر بدهید. لازم به ذکر است که گزینه‌های Both و Smart فقط در نسخه پیشرفته (Advanced) نرم‌افزار فعال می‌باشد

 

این نسخه جدید بصورت رایگان به کاربران گرامی خانواده امیدنگار، ارسال میگردد.