• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 5620347 912 98+
  • 4545006 912 98+

 

کاربرد نرم افزارها به عنوان ابزاری برای افزایش سرعت و دقت در حوزه های مختلف صنعت ساختمان، تا کنون از جنبه های مختلف مورد توجه بوده است. کاربران طراح سازه، نرم افزارهای محاسباتی مختلفی را در چند دهه اخیر در کشور، در اختیار داشته اند و از این حیث توانمندی مناسبی در صنعت ساختمان ایجاد شده است. 

لیکن در مرحله رسم نقشه های اجرایی مبتنی بر محاسبات و طراحی سازه ای، که عملا به نوعی تولید محصول نهایی صنعت طراحی سازه محسوب می گردد، رویکردهای توسعه نرم افزاری از سابقه کمتری برخوردار است. با وجود نرم افزارهای ترسیم خودکار نقشه های اجرایی، هنوز بسیاری از زمینه های ایجاد بهبود در نرم افزارهای در دسترس همچون افزایش سرعت ترسیم، کنترل معیارهای طراحی و آرماتورگذاری به طور خاص مبتنی بر آخرین ویرایش های آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان، عدم وابستگی به سایر نرم افزارهای ترسیمی و نظائر آن، احساس می شود. لذا با هدف رفع برخی اشکالات و ارتقاء محسوس توان نرم افزاری در زمینه رسم خودکار نقشه های سازه ای با توجه به این زمینه های بهبود، نرم افزار امیدنگار توسعه یافته است.

امیدنگار، نرم افزاری در زمینه مهندسی عمران برای رسم خودکار جزئیات نقشه های اجرایی ساختمانی (تیر, ستون, دیوار برشی, پلان ستونگذاری, پلان تیر ریزی) است که با دریافت فایل محاسباتی سازه، با رعایت تمامی مفاد آیین نامه ای، با سرعت و سادگی قابل توجه، نقشه های تنظیم و دسته بندی شده از اجزای سازه را دقیقا منطبق بر استانداردهای نقشه کشی تولید  و مهندس ساختمان را در تهیه نقشه های اجرایی سازه یاری میکند.

 

چالش بهترین

  ادعای بهترین نرم‌افزار ترسیم نقشه در کشور چالش بزرگیست اما امیدنگار در ویرایش جدید 2.04.24 رقیبان را به آن فرا

ارائه نسخه جدید

اجرای تکنیک پردازش موازی در نسخه جدید امیدنگار سرعت پردازش را بطور چشمگیری افزایش داده است. ضمن اینکه خواسته‌های

بهبود قابلیتهای

تیم توسعه دهنده امیدنگار افتخار دارد که برای بهتر شدن محیط کاربری و قابل اعتماد شدن هرچه بیشتر نرم‌افزار، زوایای مختلف

نسخه جدید امیدنگار،

افتخار امیدنگار و برتری آن نسبت به رقبا، پاسخگویی پیوسته است به هرانتظار و خواسته‌ی تخصصی که از سوی اعضای خانواده بزرگ

  

به ازای هر تیپ تیر بتنی که در نقشه پلان تیرریزی نشان داده شده است، برنامه یک نمای کامل از آن رسم می کند. کافی است در پنجره Details روی گزینه Concrete Beams کلیک کنید. تمامی تیپ های تیر بتنی در کل سازه به صورت پیوسته و با ترتیب نامگذاری شده، برای نمایش به کاربر ارائه می گردد. برای تفکیک تیرهای هر طبقه، رقم نخست تیپ تیر، نشانگر طبقه ای است که آن تیپ تیر در آن طبقه واقع شده است. مثلا تیر تیپ B-203 در طبقه دوم واقع است.

  • نکته: اگر برنامه دو تیر از دو طبقه مختلف را بنابر ملاحظات طراحی (که در راهنمای سریع توضیح داده شد)، در قالب یک تیپ دسته بندی کند، نامگذاری آن بر اساس طبقه پایین تر انجام می شود.

 

با دوبار کلیک بر روی نام هر تیپ تیر، دو نقشه جزئیات نمایش داده می شود. نخست، نمای کامل آن تیپ تیر بتنی است (Elevation) و دوم، یک مقطع عرضی از تیر بتنی است (Section 1) که توسط برنامه برای آخرین دهانه آن تیر، رسم شده است. برنامه می تواند بنا بر خواست کاربر، هر تعداد بیشتری از مقاطع  عرضی را در هر موقعیت دلخواه، رسم کند. این کار در منوی Edit  و در آیتم Edit Detail انجام می شود که در نحوه انجام آن در توضیح منوهای برنامه، ارائه شده است. 

به عنوان نمونه، برای تیپ تیر B-222 نمای کامل تولید شده توسط برنامه نشان داده شده است. به طوریکه قابل مشاهده است، تمامی جزئیات مورد نیاز همچون آرماتورهای طولی ممتد و تقویتی، آرماتورهای عرضی در بخشهای مختلف تیر، نامگذاری محورهای ستونهای متقاطع با تیر، ابعاد تیر و سایر اطلاعات طبق استانداردهای نقشه کشی، توسط برنامه به طور خودکار رسم می گردد. قطر، فاصله و طول میلگردها، ابعاد تیر در هر دهانه، مقیاسهای انتخابی برای نقشه و ابعاد ستونها با رعایت مقیاس رسم می شود. هرگونه تفاوت در ابعاد تیر بین دهانه های متوالی، با رعایت مقیاس در نقشه نشان داده می شود. موقعیت های مناسب برای قطع یا خم آرماتورهای طولی به صورت بهینه توسط برنامه منظور شده و تمامی اطلاعات آن در نقشه های اجرایی ارائه می گردد.

نرم افزار ترسیم سازه بتنی امید نگار

  • نکته: حتی اگر تیر بتنی به صورت شیب دار هم باشد، برنامه قابلیت تشخیص شیب آن را بر اساس مدل سازه ای، داشته و رسم دقیق جزئیات اجرایی آن را انجام می دهد. به طوریکه در تصویر نشان داده شده است، تیر بتنی در یک سقف شیب دار عینا مطابق با هندسه تعریف شده در مدل سازه ای، با در برگرفتن تمامی اطلاعات مربوط به آرماتورهای طولی و عرضی، ابعاد تیر، ابعاد و موقعیت ستونهای متصل به آن، توسط برنامه به طور خودکار رسم می شود. رسم مقاطع عرضی نیز برای تیر شیب دار مشابه هر تیر بتنی افقی، به راحتی مشابه آنچه قبلا گفته شد، قابل رسم است.

نرم افزار ترسیم سازه بتنی امید نگار

 

عضویت در خبرنامه

ارتباط با ما در تلگرام

 

لینک کانال امیدنگار در تلگرام

https://t.me/omidnegarsoft

لینک گروه تخصصی امیدنگار در تلگرام

https://t.me/joinchat/Pzg4e...