• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 5620347 912 98+
  • 4545006 912 98+

 

کاربرد نرم افزارها به عنوان ابزاری برای افزایش سرعت و دقت در حوزه های مختلف صنعت ساختمان، تا کنون از جنبه های مختلف مورد توجه بوده است. کاربران طراح سازه، نرم افزارهای محاسباتی مختلفی را در چند دهه اخیر در کشور، در اختیار داشته اند و از این حیث توانمندی مناسبی در صنعت ساختمان ایجاد شده است. 

لیکن در مرحله رسم نقشه های اجرایی مبتنی بر محاسبات و طراحی سازه ای، که عملا به نوعی تولید محصول نهایی صنعت طراحی سازه محسوب می گردد، رویکردهای توسعه نرم افزاری از سابقه کمتری برخوردار است. با وجود نرم افزارهای ترسیم خودکار نقشه های اجرایی، هنوز بسیاری از زمینه های ایجاد بهبود در نرم افزارهای در دسترس همچون افزایش سرعت ترسیم، کنترل معیارهای طراحی و آرماتورگذاری به طور خاص مبتنی بر آخرین ویرایش های آیین نامه ها و مقررات ملی ساختمان، عدم وابستگی به سایر نرم افزارهای ترسیمی و نظائر آن، احساس می شود. لذا با هدف رفع برخی اشکالات و ارتقاء محسوس توان نرم افزاری در زمینه رسم خودکار نقشه های سازه ای با توجه به این زمینه های بهبود، نرم افزار امیدنگار توسعه یافته است.

امیدنگار، نرم افزاری در زمینه مهندسی عمران برای رسم خودکار جزئیات نقشه های اجرایی ساختمانی (تیر, ستون, دیوار برشی, پلان ستونگذاری, پلان تیر ریزی) است که با دریافت فایل محاسباتی سازه، با رعایت تمامی مفاد آیین نامه ای، با سرعت و سادگی قابل توجه، نقشه های تنظیم و دسته بندی شده از اجزای سازه را دقیقا منطبق بر استانداردهای نقشه کشی تولید  و مهندس ساختمان را در تهیه نقشه های اجرایی سازه یاری میکند.

 

چالش بهترین

  ادعای بهترین نرم‌افزار ترسیم نقشه در کشور چالش بزرگیست اما امیدنگار در ویرایش جدید 2.04.24 رقیبان را به آن فرا

ارائه نسخه جدید

اجرای تکنیک پردازش موازی در نسخه جدید امیدنگار سرعت پردازش را بطور چشمگیری افزایش داده است. ضمن اینکه خواسته‌های

بهبود قابلیتهای

تیم توسعه دهنده امیدنگار افتخار دارد که برای بهتر شدن محیط کاربری و قابل اعتماد شدن هرچه بیشتر نرم‌افزار، زوایای مختلف

نسخه جدید امیدنگار،

افتخار امیدنگار و برتری آن نسبت به رقبا، پاسخگویی پیوسته است به هرانتظار و خواسته‌ی تخصصی که از سوی اعضای خانواده بزرگ

  

برای مشاهده نقشه نمای هر تیپ ستون سازه، کافی است در پنجره سمت راست با عنوان Details، روی Concrete Column کلیک نمایید. مجموعه نقشه های مربوطه که توسط برنامه تهیه شده، نمایش داده خواهد شد. برای مشاهده نقشه های هر تیپ ستون بتنی، بر روی آن کلیک نمایید. بلافاصله این نقشه ها که شامل یک نمای کامل ستون (Elevation) و مقاطع عرضی آن است، نشان داده می شود. برنامه به طور خودکار برای هر طبقه از هر تیپ ستون، یک مقطع عرضی رسم می کند. نمونه این نقشه ها در زیر ارائه شده است. قابل ذکر اینکه در برنامه قبلا ستون های سازه بر اساس شباهت ابعاد ستون یا آرماتورها به صورت خودکار یا مطابق با تصمیم کاربر (که در راهنمای شروع سریع توضیح داده شد)، تیپ بندی شده اند. بنابر این در این قسمت نقشه نمای هر تیپ ستون بتنی برای تیپ های مختلف تعریف شده در نقشه پلان ستونگذاری، ترسیم و ارائه می گردد.

نرم افزار ترسیم سازه بتنی امید نگار

نکته 1: نام گذاری مقاطع عرضی (Sections) در پنجره Details که فقط به نمایش نقشه ها اختصاص دارد، برای هر ستون به طور مجزا انجام شده است. اما زمانیکه هدف کاربر تولید نقشه های اجرایی و شیت بندی آنها است، یعنی در پنجره Output Sheets، برنامه به طور خودکار نام گذاری کل مقاطع عرضی برای تمامی تیپ های ستونهای سازه را به صورت منظم و متوالی و بدون تکرار، انجام می دهد. ضمن اینکه در این مرحله اگر دو مقطع عرضی از دو تیپ ستون مختلف، شبیه هم باشند، برنامه یک مقطع عرضی یکسان با نامگذاری یکسان، برای آن دو مقطع انتخاب و در نقشه شیت بندی شده جانمایی می‌کند.

نکته 2: حتی اگر ستون بتنی به صورت شیب دار هم باشد، برنامه قابلیت تشخیص شیب آن را بر اساس مدل سازه ای، داشته و رسم دقیق جزئیات اجرایی آن را انجام می‌دهد.

نرم افزار ترسیم سازه بتنی امید نگار - ستون کج

نکته 3: برنامه قابلیت رسم نقشه های اجرایی برای ستونهای بتنی دایروی را نیز دارد. مشاهده نقشه های اجرایی برای این نوع ستون کاملا مشابه آنچه که تا کنون توضیح داده شد، بوده و البته ضوابط آرماتورگذاری ستونهای دایروی به طور خاص برای این نوع ستونها توسط برنامه به طور خودکار رعایت می گردد. نمونه ای از این نقشه ها در ادامه آورده شده است.

نرم افزار ترسیم سازه بتنی امید نگار

 

عضویت در خبرنامه

ارتباط با ما در تلگرام

 

لینک کانال امیدنگار در تلگرام

https://t.me/omidnegarsoft

لینک گروه تخصصی امیدنگار در تلگرام

https://t.me/joinchat/Pzg4e...